4 kwietnia 2014

Dzieci czytają, młodzież już nie

"Przed hejnałem", Radio Kraków, 2 kwietnia 2014

Jak zachęcić najmłodszych do czytania?


fot. SXC

Czy w ogóle można oderwać ich od komputerów i innych elektronicznych gadżetów? Magdalena Wadowska rozmawiała dziś o tym z autorami książek dla dzieci Barbarą Gawryluk, dziennikarką Radia Kraków i Łukaszem Dębskim.

2 kwietnia przypada rocznica urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Z tego powodu w 1967 r. ustanowiono ten dzień Międzynarodowym Dniem Książek dla Dzieci.

– Nie jest źle – mówił Dębski o czytelnictwie wśród dzieci i młodzieży. Prozaik, scenarzysta, autor licznych książek dla dzieci i dorosłych w kawiarni Cafe Szafe, prowadzonej z Anną Kaszubą-Dębską u zbiegu ulic Felicjanek i Małej, organizuje liczne spotkania i imprezy literackie także dla małych czytelników. Jest również dyrektorem Festiwalu Literatury dla Dzieci. – Jeśli przybywa tytułów i są coraz doskonalsze, to świadczy to o tym, że ktoś to kupuje i czyta.

– Dzieci czytają na pewno w tej chwili więcej. Myślę, że też dzięki rodzicom, którzy im te książki kupują, zabezpieczają, czytają na głos – mówiła dziennikarka, autorka książek i tłumaczka. – Z młodzieżą jest gorzej. Zawsze przychodzi kryzys czytania, prędzej czy później.

– Brakuje książek dla dzieci, które przeżywają kryzys czytania, czyli gimnazjalistów – dodała Gawryluk.

Według wyników sondażu, którego wyniki opublikowano kilka lat temu w biuletynie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dzieci w pierwszej kolejności kupiłyby komputer, dopiero na drugim miejscu znalazła się książka. – Jest jeszcze wersja książki na komputer, czyli coś, co jest w środku – mówiła Gawryluk. – Na ogół dziecko ma już komputer, ma ewentualnie tablet – dodał Dębski. – Jeśli chodzi o czytelnictwo e-booków, to z tym jest słabiej. To zaskakujące, bo rynek książki dla dzieci jest bogaty i się świetnie rozwija, natomiast płacenie za treści w internecie, w tym za książki, jeszcze u nas się nie przyjęło.

Jak podają organizatorzy Festiwalu Literatury dla Dzieci: "Czekają nas liczne spotkania z autorami, ilustratorami, wystawy, warsztaty, pokazy filmów, wykłady i panele dyskusyjne. Festiwal rozpocznie się w Krakowie 12 maja i potrwa do 18 maja. Następnie przeniesiemy się do Warszawy na Targi Książki, tam będziemy od 22 do 25 maja. A na deser będzie Wrocław w dniach od 26 maja do 1 czerwca, gdzie przyznamy nagrodę za Najlepszą polską książkę dla dzieci 2013!". Wśród gości znajdą się m.in. Marta Fox, Barbara Gawryluk, Michał Rusinek i Szwed Martin Widmark. Seria Widmarka „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” (w Polsce w tłumaczeniu Gawryluk) cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach. Została przetłumaczona na ponad trzydzieści języków.

– Ciekawe jest pasmo "Nocne czytanki po zmroku" – mówił w "Przed hejnałem" dyrektor festiwalu – gdzie w swoich gabinetach o godz. 19 będą czytać dla dzieci prezydenci Jacek Majchrowski czy Rafał Dutkiewicz, będzie czytał prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Bralczyk, na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, będzie czytał Zbigniew Wodecki.


wydawca: BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz