11 maja 2014

Off Plus Camera. Filmowe święto w Krakowie

11 maja zakończyła się 7. edycja festiwalu. W konkursie głównym zwyciężył francuski dramat „Eastern Boys”. Jednym z ważniejszych punktów programu była twórczość reżysera Stanleya Kubricka.


Kim Cattrall w Krakowie

fot. Dominika Jaruga/Off Plus Camera


Christiane Kubrick w Krakowie

fot. archiwum Radia Kraków

Wizyta Christiane'y Kubrick, wdowy po Stanleyu Kubricku, Jana Harlana, brata Christiane'y i producenta filmów reżysera oraz Kathariny Kubrick, córki Stanleya połączona była z otwarciem 4 maja wystawy „Stanley Kubrick” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa potrwa do 14 września. W ramach festiwalu rodzina Kubricka spotkała się z jego wielbicielami w krakowskiej księgarni Matras. Harlan mówił o planach serialowej ekranizacji niezrealizowanego filmu Kubricka „Napoleon” przez HBO. „Był bezkompromisowy, gdy szło o przesłanie jego filmów, ale zawsze wiedział, że muszą one na siebie zarobić. To dawało mu wolność tworzenia” – mówiła Kubrick o mężu dla Radia Kraków.

Gośćmi festiwalu byli też m.in. Juliet Taylor, odpowiedzialna za casting w filmach Woody'ego Allena, Benedict Cumberbatch, aktor i producent, Mike Newell, twórca m.in. filmów „Cztery wesela i pogrzeb” (1994), „Donnie Brasco” (1997) i „Harry Potter i Czara Ognia” (2005) oraz Jean-Marc Barr, Jacques Mayol z „Wielkiego błękitu” Luka Bessona, stały aktor Larsa von Triera i autor pierwszego francuskiego filmu zrealizowanego według zasad Dogmy.

Podczas 10 festiwalowych dni publiczność obejrzała ponad 100 filmów. Jury pod przewodnictwem Jerzego Stuhra wybrało najlepszy film w ramach konkursu głównego – „Eastern Boys” (reż. Robin Campillo), z kolei jury pod przewodnictwem Kim Cattrall, znanej m.in. z roli Samanthy Jones w serialu „Seks w wielkim mieście”, wybrało najlepszy film w konkursie polskim – „Ida” (reż. Paweł Pawlikowski).

BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz