29 października 2014

Fotoenergia miast w Londynie

Zdjęcia składające się na pracę „The Pop City” Polki Karoliny Sobel znalazły się na wystawie „Metodologia miast” na Uniwersytecie Londyńskim. – Wysłałam do znajomych z różnych części świata aparat-zabawkę z prośbą o zdjęcia przestrzeni miejskiej. Zestawiłam fotografie w utopijne, popartowskie miasto – mówi fotograf. Wernisaż miał miejsce 28 października.


Karolina Sobel z pop cam na tle „The Pop City” w Londynie

fot. Edyta Krzetowska

Zapoczątkowana w 2009 r. inicjatywa Uniwersytetu Londyńskiego pokazuje innowacyjne spojrzenie na badanie miast przez sztukę – od studiowania archiwów do eksperymentów medialnych, sztukę światła, prac architektonicznych i projektowych, filmu, dźwięku, gier, rzeźby i zdjęć. W tym roku organizatorzy dostali rekordową liczbę zgłoszeń. Na wystawie można zobaczyć prace obejmujące Indie, Hong Kong, Japonię, Kenię, Liban, Włochy, Turcję, Brazylię, Etiopię, Grecję, Stany Zjednoczone i Polskę.

Prace nad „The Pop City” trwały ponad pół roku. – To eksperyment – mówi Karolina. – Do rozsianych po świecie zaprzyjaźnionych artystów, dziennikarzy i antropologów wysłałam aparaty-zabawki z dwoma filmami, kopertą zwrotną i prośbą o fotografowanie przestrzeni miejskiej. Aparaty pop cam zbudowane są z czterech obiektywów w czterech kolorach. Zrobione nimi zdjęcia nawiązują do estetyki popartowskiej. Dają pole do analiz postrzegania przestrzeni miejskiej. Na fotografiach pojawiają się środki transportu, fasady budynków, atrakcje turystyczne, przyjaciele, prywatne przedmioty, fontanny i jarzębiny.

– Były problemy – przyznaje fotograf. – Na przykład z wysłaniem aparatu do Afryki. Do tego paczki z Barcelony i Nowego Jorku szły miesiąc. Negatywy z Rumunii trzeba było wysłać ekspresem. Aparat w Paryżu został zniszczony przez nieuważne traktowanie plastikowej korbki, a w Brazylii zgubiony w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej.

– Cieszę się, że na wernisaż przyszło dużo osób. W ciągu roku planuję popracować nad przedstawieniem rezultatów eksperymentu w bardziej analityczny sposób, w książce lub przez stworzenie animacji, które pokażą każde miasto oddzielnie – mówi Karolina.

Pochodząca z Polski 27-letnia tyszanka mieszka w Niemczech. Zdobyła tam dyplom z urbanistyki. Aktualnie studiuje sztukę mediów.

Wystawa w Londynie potrwa do 31 października.

BK

27 października 2014

Szemrany

Sopot

Usłysz Swoje Miasto. Kraków

"Godziny szczytu", TOK FM, 22 października 2014

Co tydzień do listopada będziemy nadawać program z innego miasta w Polsce, zapraszając jego mieszkańców do rozmowy o tym, z czego są dumni, a co chcieliby zmienić w swoim otoczeniu.

fot. TOK FM

Równie głośny, jak problem smogu, stał się w ostatnim czasie pomysł wybudowania w stolicy Małopolski metra. Temat ten wcale nie jest jednak nowy. Powraca regularnie od kilkudziesięciu lat. Budowy metra chcą mieszkańcy. Na razie mają szybki tramwaj. Jednak zdaniem części krakowian szybki jest on co najwyżej tylko z nazwy.

W stolicy Małopolski przypada najmniej zieleni w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tymczasem Kraków miał być miastem zieleni. Tak przynajmniej obiecywali urzędnicy.

http://audycje.tokfm.pl/odcinek/19695

BK

15 października 2014

Koteluk śpiewa nowe piosenki

www.suplement.us.edu.pl, październik 2014

Cudnie, pięknie, fantastycznie – tak publiczność komentowała koncert Meli Koteluk 12 października w krakowskim klubie Forty Kleparz.


Mela Koteluk w Krakowie

fot. Forty Kleparz

Artystka karierę rozpoczęła w chórkach w zespole Scorpions oraz u Gaby Kulki. Zadebiutowała fonograficznie bardzo dobrze przyjętym albumem „Spadochron” (2012). Rok później nagrodzona została za niego dwoma Fryderykami.

Publiczność pod Wawelem usłyszała nowe i starsze kompozycje, m.in. „Melodię ulotną”, „Wolną” i „Wielkie nieba”. Na bis zabrzmiał znany od czerwca i promujący nową płytę singiel „Fastrygi”.

Drugi album Koteluk zapowiadany jest na jesień. Tymczasem na zaproszenie producenta herbaty Dilmah polscy muzycy piszą i nagrywają piosenki inspirowane zmieniającymi się porami roku. W ramach cyklu artystka nagrała piosenkę „Na wróble”.

BK

1 października 2014

Szemrany

"Gazeta Mysłowicka", nr 9/2014 (39)